FUE SAÇ EKİMİ

FUE Saç Ekimi

Saç ekimi son derece titizlikle, profesyonel yaklaşımla, konusunda uzman bir ekiple yapılması gereken ciddi bir uygulamadır. Bu sebeple saç ekimi konusunda kafanıza takılan her ayrıntıyı sormanız ve yetkin cevaplar alabilmeniz çok önemlidir.

Saç ekimi kıl kökü nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin saha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir.

Saç ekimi operasyonu özellikle doğal ve sağlıklı saç sonuçları verdiği için oldukça tercih edilen kalıcı bir yöntemdir. Saç dökülmesi ile kişilerde oluşabilecek çeşitli psikolojik ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar saç ekimi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.

 

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinin nedenlerini incelediğimizde karşımıza çok fazla etken, neden ve tetikleyici unsur çıkmaktadır. Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından birisi haline gelen saç dökülmesi, genetik yatkınlık, sağlıksız beslenme, kronik hastalıklar, aşırı saç şekillendirme uygulamaları ve pek çok tetikleyici sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Erkek tip saç dökülme ve kadın tipi saç dökülme başlıkları altında saç dökülme sorunlarını inceleyebiliriz.

Androgenetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi, yirmili yaşların başında gözlemlenerek hızlı seyriyle birkaç sene içinde özellikle tepe bölgesinde ve kafanın ön şeridinde saç kaybıyla sonuçlanır. Erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri genetik alt yapıyla ilişkilidir.

Kadın tipi saç dökülmesi ise, dünya nüfusu üzerinde her 10 kadından birinde rastlanan, son derece yaygın bir durumdur. Yine altında genetik bir öykü yatar ya da farklı etkenler tetikler. İncelen, cansızlaşan ve özellikle saç ayrım çizgisinde kendini belli eden bu tip saç dökülmesi de saç ekimi yapılarak çağdaş ve etkili sonuçların alınması mümkündür.

Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun, temelindeki sorun araştırılıp, eğer tetikleyicinin tedavi edilebilecek bir nedenden kaynaklandığı tespit edilebilirse, önce makul tedavinin yapılması ve sonrasında saç ekiminin düşünülmesi gerekir. Hormonal hastalıklar, vitamin, mineral veya bedendeki herhangi bir maddenin eksikliği bulunduğu takdirde, öncelikle saç dökülme sorununun hastalık düzeyinde tedavisi en doğru seçenek olacaktır.

 

Saç ekiminde donör alan seçimi

Saç ekiminde, sağlıklı olan ve transfer edilebilecek nitelikteki kıl köklerinin tespit edilmesi en önemli konuların başında gelir. Bunun için öncelikle muayene sırasında, nereden köklerin alınacağı yani donör alan belirlenir. Taşınmaya müsait olan kıl kökleri en fazla ense bölgesinden alınır. Bu alanda istenilen verim yoksa sakal, çene bölgesi ve son olarak da sırt, omuz, bacak ya da göğüs bölgesine bakılır. Donör alanın tespit edilmesi, süreçte doğru planlanmanın yapılabilmesi için en kritik noktalardan birisidir.

Kellik sorunu aşırı derecede gelişmiş hastaların ilk etapta ense donör bölgesine bakılır. Ensede yeteri kadar sağlıklı kıl kökü yoksa sakal bölgesine bakılır. Kellik sorunu yaşayan hasta, sakal bölgesindeki seyrekleşmeden rahatsızlık duymayacaksa, aslında donör alan için en verimli ve son derece nitelikli geri dönüşlerin alındığı ve uyum sorununun çok az yaşandığı bir bölgedir. Göğüs donör bölgesi ise, farklı verimlerin alındığı, her tip kıl kökünün farklı olduğu ve dolayısıyla verimin de farklılık yaşattığı bir alan olduğu için, öncelikle test ekimi yapılması uygun olur. En son bakılan donör alan ise, sırt ve bacak bölgesidir. Göğüs bölgesi gibi farklı yapıda kıl köklerinin bulunduğu bu alanlardan, hastayı zorlamadan, konforunu düşünerek, en nitelikli ve müsait olanları tercih edilerek toplama yapılır.

 

Saç Ekimi Yöntemleri

Muayene sırasında, donör alan tespit edildikten sonra hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir. Saç ekimi bugün FUT Tekniği ve FUE Tekniği olarak 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

Her iki teknik de canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmez. Aralarındaki fark saçın alınma şeklidir.

1-FUE : Mikromotor yardımı ile kişinin saç köklerine özel 0,70 -0,80 ve 0,90 mm çapında özel başlıklar kullanılarak, iki kulak arasında kalan saçlı bölgeden ya da az evvel bahsettiğimiz alternatif bölgelerden köklerin teker teker alma işlemine denir. Donör alanda neşter kullanılmaz, bu bölgeye dikiş atılmaz ve köklerin alındığı noktalarda gözle görülür bir iz kalmaması en büyük avantajları arasında sayılabilir. FUE yöntemi ile daha fazla kök (greft )alınabilmekte ve daha sık ve doğal saçlara kavuşmayı mümkün kılmaktadır. Ortalama bir saç sıklığına sahip bir kişiden 3000-4000 kök (greft)alma imkanı sağlar.

 

2-FUT ( Follicular Unit Transplantation ):İki kulak arasında kalan saçlı derinin ince bir şerit şeklinde alınarak, köklerin (greft) mikroskop altında ayrıştırılma işlemidir. FUE tekniğinin gelişmesi ile bu teknik artık kullanılmamakta ya da daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni donör alanda iz bırakması ve istenilen miktarda kök alınamamasıdır. Bu teknikte neşter kullanılır ve köklerin alındığı bölgeye dikiş atılır, saçlar kısa tıraş sonrası yara izi belli olmaktadır. Saç ekimi sonrası ekilen saçlar kesinlikle yeniden dökülmez. Saç ekimi öncesi ve sonrasında unutulmaması gereken en önemli konu her hastanın özel olduğu ve tüm değerlendirmelerin hastaya özel yapılması gerektiğidir. İşlem hastane ortamında, lokal anestezi etkisinde yapılan bir operasyon olduğundan normal hayatınıza birkaç gün içerisinde kolaylıkla dönebilirsiniz. Estetik International kliniklerimizde yenilikçi saç ekimi tekniklerini tercih ettiğimiz ve hastalarımızın konforluna son derece önem verdiğimiz için FUT tekniğini kullanmıyoruz.

 

Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekimi aşamaları kellik sorunu yaşayan herkesin öncelikli olarak merak ettiği konuların başında geliyor. Uygulamaya karar veren hastanın, nelerle karşılaşacağını bilmesi, uygulama olan güvenini artırır ve psikolojik olarak saç ekimine hazır hissetmesini sağlar. Bu konuda işlemi yapacak olan uzmanımızdan yardım alabilir, dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

 

Saç Ekimi Operasyon Öncesi

Saç ekimi operasyonundan önce evde yani kliniğe gelmeden evvel bazı hazırları yapmanız gerekir. Saç ekimi operasyonu olacağınız günün sabahı ise, sizin için işlem öncesi klinikte bazı hazırlıklar yapılır.

 

Kliniğe gelmeden evvel yapılacak hazırlıklar

 • Doktorunuzun evde yapılmasını istediği hazırlıkları yapın ve saç ekimi uygulamasından evvel 1 hafta önce, size söyleyeceği yan etki oluşturabilecek ilaçları bırakın.
 • Doktorunuzun önerdiği B ve E vitamini kullanmaya başlayın.
 • Operasyona 2 gün kala başlayacağınız donör alan ve ekim alanı masajıyla, bölgenin kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
 • Saç ekimi öncesinde saçlarınızı kestirecekseniz, mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.
 • Operasyondan bir gece önce banyo yaparak, saçlarınızı kirden arındırın ve çok iyi durulayın.
 • Saç ekimi operasyonu sabahı güzel bir kahvaltıyla güne başlayın, tok karınla operasyona gelin.
 • Operasyon öncesinde aktif, yorucu ve stresli aktivite ve sporlardan uzak durun, dinlenmiş bir şekilde kliniğe gelin.
 • İşlem sonrasında kullanabileceğiniz, pamuklu, kafanızı sıkmayan, hava aldıran rahat kullanımlı bir şapka ile kliniğimize gelin.

 

Saç ekimi operasyonu öncesi

Doktorunuz, muayene sırasında yaptığı planlamayı tekrar kontrol ederek sizi saç ekimin yapılacağı klinik odasına alır. Bu aşamada rahatlamanız açısından, kafanıza takılan herhangi bir soruyu kendisine sorabilirsiniz. Operasyon öncesinde medikal fotoğrafçı tarafından resimleriniz çekilir ve saç ekimine başlanır.

 

Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi operasyonu genellikle şu sıralamayı takip eder:

 • Önce tespit edilen donör bölge hazırlanır
 • Arkasından donör alandan alınan saç köklerinin transfer edileceği yani ekimin yapılacağı alan hazırlanır
 • Ekilecek saç kökleri hazır hale getirilir
 • Son olarak saç ekimi işlemi yapılır, saç kökleri yeni alanlarına yerleştirilir

Fotoğraf çekimi yapıldıktan sonra kafa derinize çizim yapılır ve alan sınırlanır. Acı duymamanız için lokal, bölgesel anestezi işlemi yapılır. Siz bu sırada kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir ve hatta uyuyabilirsiniz.

Donör alan, kellik sorunu yaşayan bir hastanın en kıymetli hazinelerinden birisi olduğu için, uygulamayı yapan doktorunuz, zarar vermeden itinalı bir şekilde saç köklerinin alımını yapar. Kellik derecesine ve alınan saç köklerinin adedine göre değişen süre sonrasında mola verilir.

Verilen molanın hemen ardından saç ekimi yapılmaya başlanır. Saç çizgisine, alınan saçın özelliğine, hastanın yaşına, kafasının ve yüzünün şekline göre ekim yoğunluğu belirlenir. Donör alandan alınan sağlıklı saç kökleri yerleştirileceği alana makul eğimler verilerek nakil edilir.

Operasyonun en önemli aşamalarından birisi olan yön ve açı vererek ekim yapılma işlemi, hastanın saçları uzadığında çim adama benzememesi için son derece önemlidir. Bu noktada saç ekimi yapan doktorun estetik ön görüsü ve işindeki profesyonelliği devreye girer. Donör alana sargı- bandaj yapılır ve işlem tamamlanır.

 

Saç Ekimi Operasyon Sonrası

Saç ekimi sonrasında hemen evinize gidebilir, araba kullanabilir ve günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. İşlemin yapıldığı günün sonrasında çok hafif bir ödem olabilir. Ağrı genellikle olmaz. Saç ekimi sonrasında yapılması gerekenleri doktorunuz size ayrıntısıyla anlatacaktır. Tüm önerilere dikkat etmeniz, başarılı geçen operasyonun sonucunun da etkili olması açısından son derece önemlidir.

 • Saç ekimi yapıldıktan sonra bölgenin steril kalması son derece önemlidir. Bu sebeple yastığınız temiz olmasına dikkat ediniz. Daha rahat ve konforlu bir uyku için 45 derecelik bir açı ile sırt üstü pozisyon alabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaç, krem, şampuan ve talimatları uygulayınız. Banyonuzu önerilen talimatlara uyarak, 24 saat sonra yapabilirsiniz.

 

Saç Ekimi Operasyonu sonrası saç uzaması

Saç ekimi operasyonu sonrasında ekilen saçların “ şok dökülme” olarak tabir edilen evresi 2. hafta sonunda yaşanır. Bu dökülmeyi takip eden 2 ay içinde yeni sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. 8. Aydan sonra saç ekimi yapılan saçların tamamına yakını sağlıklı ve gür bir şekilde çıkmış olur.  Az evvel dediğimiz gibi Nakil sonrası bir iki hafta içerisinde “ŞOK DÖKÜLME”diye adlandırdığımız evresi yaşanır. Bu ani dökülme ardından iki ay içerisinde sağlıklı saçlar çıkmaya başlar ve sekiz ay sonunda yeni ekilen saçların oldukça sağlıklı şekilde neredeyse tamamı olacak şekilde uzadığı gözlemlenir. Eğer tercih edilen yöntem organik saç ekimi olmuş ise çok daha verimli sağlıklı saçlarınız olması mümkündür.

Bilinmesi gereken en önemli şey saçların ekilmesinden sonra beslenip beslenemeyeceğidir. Eğer saçlarınız sağlıklı bir şekilde beslenemez ise yeniden dökülmesi kaçınılmazdır. Bu konu da geniş bilgi için doktorlarımızdan bilgi almanızı öneririz. Hemen bize ulaşın ve uzmanlarımız tüm sorularınızı yanıtlasın.

 

Saç ekimi sonrası

 1. Gece
 • Alıcı yani saç ekiminin yapıldığı alan ve verici yani saçların alındığı donör alan noktasal olarak tahriş olmuş gibi görünebilir. Çok normaldir, saç ekimi yapıldığı için, er iki alana da müdahale edildi.
 • Verici alanda, 2-3 gün içinde iyileşecektir ve greftlerin ekildiği küçük kırmızı delikler göreceksiniz.
 • Ağrı, FUE işlemlerinden sonra çok nadirdir. Varsa, genellikle hafif ağrı kesiciler ile iyileşir.
 • İlk gece alıcı alana dokunmayın. İlk gece yıkama yapmayın.
 • Başınızı açık havada size verdiğimiz şapka ya da saç bandı ile örtün.
 • Uykunuzdaki herhangi bir greftin ovulmasını veya çıkarılmasını önlemek için başınızı yükseltilmiş olarak uyumanızı öneriyoruz
 • Uyurken üst bedeninizi yükseltmek için 3 veya 4 yastık koymanız, uygun yükseltilmiş açıyı elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • İşlemin yapıldığı gece alkolden kaçının.
 • Size reçete edilen ilaçlarla veya prosedür sırasında verilenlerle etkileşim yapabilir, sorun yaşayabilirsiniz.

1.Gün

 • Estetik International saç ekimi merkezimizde postoperatif saç yıkamasını genellikle ve doktorunuz uygun görürse birinci günde sağlıyoruz.
 • Saç yıkamanızdan sonra, sonraki 4 veya 5 gün boyunca kullanmanız gereken özel şampuan veya diğer aparatlar doktorunuz tarafından size söylenir ve tatbikatı anlatılır.
 • Alıcı ve verici alanda kızarıklık veya pembemsi renk değişikliği solmaya başlar. İlk 5 günün sonunda yavaş yavaş bu bölgede gözlemlediğini bu sorunlar ortadan kalkmaya başlar.
 • Bizimle gerçekleşecek bu randevunuzda saçlarınızı nasıl yıkamanız gerektiğini öğrenmelisiniz. İlk saç yıkamanızdan sonra evde tekrar o gün saçlarınızı yıkamanız gerekmez.
 • Doktorunuzun da onayı ile saç ekimi işleminden sonra ikinci günde size göstereceğimiz yöntemle yıkamaya devam edebilirsiniz.

2.ve 4. günler

 • Alıcı ve verici alanda hafif hassasiyet veya pembemsi renk değişikliği ve hatta kabuklanma görülebilir. Bu, ilk hafta boyunca devam edecek ve giderek solacaktır.
 • Alında ve göz çevresinde şişme 2 ve 3 günde başlayabilir ve genellikle 4. günde doruk noktasına ulaşabilir ve bundan sonra da inecektir, merak etmeyiniz.
 • Genellikle şişme olayını en aza indirgemek için ilk birkaç gün için alınacak ilaç ve aparatları sizlere doktorunuz söyleyecektir.
 • Nakledilen bölgeye dokunmaktan kaçının ve bölyei koruma sizin sorumluluğunuzdadır. Greftlerin yeni evlerine alışma süreçlerinde kazara dahi olsa onlara dokunmak rahatsız olmaları sağlayabilir, bu sebeple olabildiğince bu süreçte korunaklı davranmanızı öneriyoruz.
 • Uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının. Güneş yanığı cildin pigmentasyonunu etkileyebilir ve ayrıca nakledilen saçlara zarar verebilir.
 • Alnınızdaki şişmeyi azaltmak için üst bedeninizi uyku sırasında yükseltin.
 • Prosedürden sonra spor yapma konusunu doktorunuzla konuşun ve tavsiyelerine kulak verin. Alnınızı silmeyin, çünkü greftlerinizin ilk 4 gün içinde yerinden oynamaması gerekiyor.
 1. ve 7.gün
 • Doktorunuzun önerdiği ve anlattığı şekilde saç yıkamalarınızı yapabilirsiniz. Farklı ve beklenmedik bir durum yaşarsanız, mutlaka doktorunuzu arayınız, aramaktan çekinmeyiniz.
 • 5. günden itibaren bazı kaşıntı ve hafif yanma gibi belirtiler iyileşme belirtisi olabilir. Dayanılamayacak kadar bir kaşıntı ve yanma olursa, doktorunuzdan bunun için bir ilaç ya da saç derisi nemlendiricisi reçete etmesini önermesini isteyebilirsiniz.
 • Doktorunuzun onayı ile, ilk 5 günün ardından tüm fiziksel aktivitelerinizi ve sporlarınızı devam ettirebilirsiniz.
 1. ve 3. Aylar
 • Nakledilen yani saç ekimi yapılan saçlar ince saçlar halinde büyümeye başlar ve önümüzdeki birkaç ay içinde daha uzun ve daha kalın hale gelir.
 • Bazı hastalar şok kaybı olarak adlandırılan yani bölgedeki mevcut saçlarının dökülmesine maruz kalabilir. Konuyla ilgili olarak doktorunuza danışabilir bu süreçte saçlarınıza yardımcı olabilecek Saç derinize ve saçınıza normalde yaptığınız gibi yıkayın. Uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının.

4-6. Aylar

 • Bu aylarda yeni gelişen saçlar daha uzun ve daha kalın hale gelirler ve dolgunlaşmaya başlarlar. Yeni ekilen saç tellerinizin tamamı büyümeye başlamıştır ancak henüz son kalınlıklarına veya uzunluğuna erişmiş değillerdir.
 • Güneş altında dışarıya çıkmanız gerekiyorsa başınızı örtmek için yumuşak pençe ve başınızı sıkmayan şapkalardan veya şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Doktorunuza danışarak yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmanız mümkündür.

6-12. Aylar

 • Nakledilen saçlar büyümeye devam eder ve telleri daha da kalınlaşır ve daha uzun hale gelir, böylece istediğiniz şekilde saçlarınıza şekil verebilir ve yeni stiller yapabilirsiniz. Saç tellerinizdeki dokusal değişimi bu evrede görürsünüz.

12-18. Aylar

 • Saç ekiminin nihai görünümü bu evrede ortaya çıkar Hayatınızı değiştirdiğiniz için tebrik ediyoruz. Yeni saçlarınızın tadını çıkarın!
 • Organik Saç Ekimi sayfamızı da incelemenizi öneririz
 • Bir ömür sağlıklı saçlarınızın olmasını temenni ederiz.

NEDEN BİZ

 

Bizim Önceliğimiz Sizin Sağlığınız…

 

  Modern Klinik

Avrupa’nın en seçkin saç klinik merkezlerinden olan kliniklerimiz en yeni teknolojik cihazlarla donatılmıştır ve tam donanımlı tıbbı alt yapıya sahiptir. Hastalarımızın kendilerini rahat, güven içinde ve mutlu hissetmeleri için konforlarını sağlayacak tüm özellikler düşünülmüştür.

 

  ⇒ Uzman Kadro

Saç ekim alanında söz sahibi, birçok yöntem geliştirmiş, uygulamaları ile tedavilere pek çok yenilik yaratmış, uzman hekim kadromuz ile hizmetinizdeyiz!

 

  ⇒ Ayrıcalıklı Hizmet

Kliniklerimiz dünya çapında hizmet sunan, hastaların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan teknolojiye ve konfora sahip, kişiye özel hizmetin adresidir. Yapılacak işlem ya da operasyon ne olursa olsun kapsamlı destek sunarız.

 

  ⇒ Hasta Memnuniyeti

Odağımız sunduğumuz hizmetlerle hastalarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktır. %100 hasta memnuniyetimiz ise en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir.