BOTOKS OPERASYONU

İletişime Geçin

Botoks Uygulaması

Botoks Uygulaması
Botoks üst yüz bölgesinin kırışıklık tedavisinde altın standart bir uygulamadır. Uygulama yerleri alın, kaş arası ve göz kenarındaki (kaz ayakları) kırışıklıkların tedavisinde ve burun kenarı, dudak ve boyun da meydana gelen kırışıklıklardır. Ayrıca botoks terleme tedavisi amacı ile koltuk altı, el içi ve ayak tabanına da uygulanabilmektedir.
Botoks sanılanın aksine yılan zehiri değildir. Clostridium Botulinum isimli bir bakterinin ürettiği nörotoksindir. Bu toksin sinirin kasa temas ettiği bölgeyi etkiler. Sinir iletisi kasa gidemediği için kaslar çalışmaz. Bu sayede kırışıklık sebebi olan hareketleri ortadan kalkmış olur.

Botoks, özellikle yüzün üst kısmındaki kırışıklıkların yani, iki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) yok edilmesinde etkilidir. Bu uygulama, kaşların 2/3 dış kısmının kaldırılmasında da etkilidir ve bu özelliği nedeniyle bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Botoks yüzün üst bölümünde ki kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan yöntemler arasında en sık başvurulandır.

Botoks yapılan bölgelerde kas aktivitesi olmaz bu nedenle kırışıklıklarda açılma ortaya çıkar. Ancak yüzün diğer kısımlarında mimik hareketleri kaybolmaz.

Botoks sadece güzelleşmek için kullanılmaz. Serebral palsi, göz tikleri ve şaşılığın tedavisinde ve sık olarak da migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik şişlik ve kızarıklıkların oluşmasıdır. Bu şişlik ve kızarıklıklar en geç 1 saat içerisinde kaybolmaktadır. Hastaların yaklaşık %10’unda birkaç saat süren baş ağrıları gözlenebilir.. Botox’ un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yoktur.

Botoks uygulamasını yaptıranlar genellikle anlaşılmasını istemezler. Bu yüzden doğal görüntüyü koruyacak şekilde kırışıklıkların yok olmasını sağlamak teknik olarak önem arz eder.

Kaç çeşit botoks vardır?
Ülkemizde şu an için botulinum toksin yani botoks maddesini içeren, Botox® ve Dysport® olmak üzere FDA onaylı iki marka vardır.

Botoks uygulama yerleri nerelerdir?
Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.

Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır.

Yüzde ayrıca masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir.