BRUXİSM TREATMENT

Diş Sıkma, Diş Gıcırdatma Tedavisi

Bruxism diş sıkma, diş gıcırdatma olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Uykuya bağlı hareket bozukluğu olduğu kabul edilse de, uyanık olunan zamanlarda da tekrarlanabilir

 

Çene eklemi rahatsızlıkları

Uyku sırasında dişlerini sıkan veya gıcırdatan insanların horlama ve nefes almada duraklama olarak ifade edilen uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarına sahip olma olasılığı daha yüksektir. Hafif bruxizm diş sıkma diş gıcırdatma tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, bazı insanlarda, bruxism, çene bozukluklarına, baş ağrısına, hasar görmüş dişlere ve diğer farklı pek çok soruna yol açabilir.

 

Diş sıkma, diş gıcırdatma Bruxism belirtileri:

  • Uygu sırasında dişlerinizi gıcırdatma veya sıkma, partnerinizi uyandıracak kadar yüksek sesle olabilir
  • Düzleştirilmiş, kırılmış, yontulmuş veya gevşemiş dişler
  • Dişinizin daha derin katmanlarını açığa çıkaran yıpranmış diş minesi,
  • Artan diş ağrısı veya hassasiyet
  • Yorgun veya sıkı çene kasları veya tamamen açılmayacak veya kapanmayacak şekilde kilitli bir çene
  • Çene, boyun, baş, kulak veya yüz ağrısı
  • Yanağınızın iç kısımlarında sıkmadan dolayı meydana gelen hassasiyet
  • Uyku bozukluğu

 

Eğer diş sıkma sorununuz varsa, dişlerinizi korumanın veya iyileştirmenin yolları mevcut:

Eklem splinti ve ağız koruyucuları: Bunlar, kenetlenme ve gıcırdatmadan kaynaklanan zararları önlemek için dişleri ayrı tutma amacıyla tasarlanmıştır. Sert akrilik veya yumuşak malzemelerden yapılabilir ve üst veya alt dişlerinize takılır

Diş düzeltme: Ciddi durumlarda diş aşınması hassasiyete veya doğru çiğneme yeteneğinin kaybına yol açtığında bu zararı onarmak için dişlerin yeniden şekillendirmesi veya kuron kullanması gerekebilir.

 

Çene eklemi rahatsızlıkları

Temporomandibular (eklem (TMJ), çene kemiğinizi kafatasınıza bağlayan kayan bir menteşe gibi hareket eden bir eklemdir. Çenenizin her iki tarafında bir eklem vardır ve TME bozuklukları çene ekleminizde ve çene hareketini kontrol eden kaslarda ağrıya neden olabilir, buna da çene eklemi rahatsızlıkları denir. Bir kişinin çene eklemi rahatsızlığının kesin nedenini belirlemek genellikle zordur. Ağrınız, genetik, artrit veya çene yaralanması gibi faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanıyor olabilir. Çene ağrısı olan bazı insanlar da dişlerini sıkma veya ezme eğilimindedir (bruxism).

Çoğu durumda, TME rahatsızlıklarına bağlı ağrı ve rahatsızlıklar geçicidir ve kendi kendine bakım veya cerrahi olmayan tedavilerle giderilebilir. Ameliyat tipik olarak konservatif önlemler alınmadığında son çaredir, ancak TME rahatsızlığı olan bazı kişiler cerrahi tedavilerden fayda görebilir.

NEDEN BİZ

 

Bizim Önceliğimiz Sizin Sağlığınız…

 

Diş sağlığınızı şansa bırakmayın…
Deneyimli ve alanında söz sahibi doktorlarımız, sorunsuz ve rahat bir operasyon süreci sunan yöntemlerimiz ayrıca doğal, ağrısız ve güzel dişlere sahip olmak gibi bizi tercih etmeniz için pek çok neden var.

 

  Modern Klinik

Avrupa’nın en seçkin diş klinik merkezlerinden olan kliniklerimiz en yeni teknolojik cihazlarla donatılmıştır ve tam donanımlı tıbbı alt yapıya sahiptir. Hastalarımızın kendilerini rahat, güven içinde ve mutlu hissetmeleri için konforlarını sağlayacak tüm özellikler düşünülmüştür.

  Uzman Doktorlar

Diş hekimliği alanında söz sahibi, birçok yöntem geliştirmiş, uygulamaları ile diş tedavilerine pek çok yenilik yaratmış, uzman hekim kadromuz ile hizmetinizdeyiz!

  Ayrıcalıklı Hizmet

Kliniklerimiz dünya çapında hizmet sunan, hastaların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan teknolojiye ve konfora sahip, kişiye özel hizmetin adresidir. Yapılacak işlem ya da operasyon ne olursa olsun kapsamlı destek sunarız.

  Hasta Memnuniyeti

Odağımız sunduğumuz hizmetlerle hastalarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktır. %100 hasta memnuniyetimiz ise en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir.