BURUN ESTETİĞİ

1-3 saat

1 Gün

1 Hafta

Burun estetiği nedir?

Antalya Health Tour Sağlık Grubu bünyesinde yapılan burun estetiği operasyonları, hastanın psikolojisini birinci planda tutan yaklaşımla, iyileşme sürecinde konforu elden bırakmadan, yüz güzelliğinin bir bütün olduğu bilincinden hareketle planlanmaktadır.

Burun estetiği yani diğer adıyla Rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik ameliyatlardır. Bu operasyonlarda burun büyütülebilir veya küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir; burun ucunun konumu değiştirilebilir veya buruna alınmış herhangi bir darbe sonucu oluşan sorunlar, doğuştan gelen estetik dışı görüntü gibi kusurlar düzeltilebilir.

Rinoplasti, burun estetiği sırasında, cerrah burnu destekleyen kıkırdak ve kemiklere erişmek için, farklı teknikler kullanarak, burnun içine ya da burun üst derisine kesiler yapar. İnsizyonların yani kesilerin genellikle ameliyattan sonra görünmez olması için olabildiğince fazla burun içine yapılmaya çalışılır. İstenilen sonuca bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdaklar alınabilir veya doku eklenebilir (vücudun başka bir bölümünden veya sentetik bir dolgu maddesi kullanılarak). Cerrah kemiği ve kıkırdağı yeniden düzenleyip, yeniden şekillendirdikten sonra, yani burnun yapısına uygun hale getirildikten sonra son düzenlemeler yapılır.

Gerektiğinde, yeni oluşturulan burun yapısını desteklemek amacıyla iyileşme döneminde yardımcı olması açısından burun dışına bir atel yerleştirilebilir. Rinoplasti terimi zaten “burnun şeklini değiştirme” anlamına gelen “rhinoplastik” kelimesinden türetilmiştir. Teknik, öncelikle burnun kemik ve kıkırdak desteğine erişmeyi içerir. Yani bu, burnun içinde, bizim görmediğimiz yerde yapılan kesiler yoluyla ancak başarılır. Bazı durumlarda, burun deliklerini ayıran cilt alanına bir kesi yapılır. Daha sonra, altta yatan kemik ve kıkırdak, yeni şekillendirilmiş bir yapı oluşturmak üzere azaltılır, arttırılır veya yeniden düzenlenir. Örneğin burun ucu çok büyükse cerrah, bu alandaki, kıkırdağı şekillendirerek boyutunu küçültebilir.

Burun köprüsü yüksekse ve çıkıntılıysa, bu daha hoş bir profil vermek için azaltılabilir yani törpülenebilir. Burnun herhangi bir kısmı orantısız olarak küçük görünüyorsa, yüz bütününe daha iyi uyum sağlamak için kıkırdak veya yumuşak doku greftleri yerleştirilebilir. Burnun üst dudak veya alınla bağlantılı açıları burun destek yapısının daha da şekillendirilmesi ile de değiştirilebilir.

Dokular daha sonra yeni çerçeve üzerinde yeniden çizilir ve kesiler kapanır. Şişkinliği en aza indirgemek ve burun iyileşirken yeni şekli korumaya yardımcı olmak için burun dışına küçük bir plastik atel uygulanabilir. Burun içinde, septum adı verilen hava geçişlerinin bölen duvarı boyunca yumuşaklığını korumak içinse yumuşak emici malzeme yani tampon kullanılabilir. Alternatif olarak, operasyon sonrası burun solunumuna izin veren yumuşak burun destekleri de yerleştirilebilir. Ama bunların hepsi hastadan hastaya değişen ve illaki yapılır diyemeyeceğimiz kurgulardır. Buruna yapılacak minör düzeltme bile, genel yüz uyumunda bir fark yaratabilir.

Çoğu hasta cerrahiden sonra çok az ağrı hissettiğini bildirir veya duyulan herhangi bir rahatsızlık hafif ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilir.

 

Kimler burun estetiği yaptırabilir?

  • Burun içyapısından dolayı, yetersiz ya da eksik nefes alan, horlama, uyku apnesi gibi sağlık sorunu yaşayanlar
  • Burnunda estetik sorunları olanlar
  • Sağlık ya da estetik açıdan problemli bir buruna sahip, ergenlik dönemini geçirmiş kişiler
  • Burnundaki estetik sorunlar yüzünden özgüven kaybı yaşayanlar
  • Bir önceki burun estetiği operasyonundan memnun kalmayanlar

 

Burun estetiği nasıl yapılır?

Antalya Health Tour Sağlık Grubu olarak, burun ameliyatı öncesinde hastalarımıza dijital simülasyon teknolojisinden faydalanarak, operasyon sonrası nasıl bir görüntüye ulaşacaklarını, farklı versiyonlarla gösteriyoruz. Bu sayede hastalarımız, herhangi bir sürprizle karşılaşmadan, güven içerisinde operasyona giriyorlar.  Kliniklerimizde burun operasyonu olacak hastalarımızın burun sorununu netleştirdikten sonra, hangi tekniği kullanacağımıza ilişkin planlama yapıyoruz.

Basit Burun Estetiği: Basit burun estetiği lokal anestezi altında yapılan ve Antalya Health Tour Sağlık Gurubu bünyesinde son derece kısa bir süre içerisinde uygulanan bir tekniktir. Burun ucuna şekil vermek, doğuştan ya da zaman içerisinde yer çekimine bağlı olarak da düşebilen burun ucunu kaldırmak amacıyla yapılan bir operasyondur. Kesi yapılmadan, tampon, alçı ve benzeri aparatlar kullanılmadan sadece iple uygulanan bu teknik, operasyon sonrası hastalarımıza en konforlu süreci yaşatmaktadır.

Burun Estetiği:  Kemerli ya da bir darbe sonucu formunu kaybetmiş burun yapısına uygulanan klasik burun ameliyatlarıdır. Burun ameliyatlarında en fazla dikkat ettiğimiz konu, hastanın yaşı ve cinsiyetidir. Ayrıca yeni burun tasarımında, total yüz kontürüne uygun olması ve mutlak kişiye göre tasarlanmış bir plan çerçevesinde yapılması hedeflenir.

Sekonder Burun Estetiği: Revizyon burun tedavileri olarak da söyleyebileceğimiz sekonder burun estetiği, daha evvel burun ameliyatı geçirmiş hastalara uyguladığımız bir operasyondur. Burnunda çökme olan, istediği gibi bir buruna sahip olamayan, iyileşme dönemi geçtikten sonra nefes almama ya da koku alamama gibi sorunlar yaşayan hastalar sekonder burun estetiği yaptırabilirler.

 

Burun estetiğinin olmazsa olmazları

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, burun yüzün tam ortasında, yüz güzelliğine katkı sağlayan bir organımızdır. Fakat özellikle vurgulamak isteriz ki, cilt, dudak, göz ve saçlar, her zaman burundan önce gelen ve mutlaka canlı ve taze kalması gereken bölgelerdir. Bu sebeple burun estetiğine bakış açımız, çoğu estetik cerrahi kliniğinden farklı olup, kişiye özel burun tasarımlarının yapılması gerektiği düşüncesindedir ve bu öğretiyle hareket etmekteyiz. Her hastanın yüz kontürü, cilt yapısı birbirinden farklıdır. Herkese aynı burun tipinin yapılması, güzel bir burun ama yüze uyumsuz, total güzelliği gölgeleyen bir unsur olarak karşımıza çıkar. Burnun gözle, dudak yapısıyla ve çene ve elmacık kemikleriyle uygun olması ve tasarımın tüm bu öğeler ışığında planlaması gerekmektedir.

Burun estetiği çoğu hasta için önemli ve hatta bazen şaşırtıcı iyileşme ve değişim yaratabilmesine rağmen; gerçekte burun yapısının güvenle değişmiş olması, ileride hastaya yeni sorunlar çıkarmaması açısından çok önemlidir. Bu doğrultuda burun estetiği olmak isteyenlerin cilt kalınlığı, iskelet boyutu gibi anatomik hususlara ek olarak; fonksiyonel kısıtlamalar ve uzun vadeli dayanıklılık gibi konular dikkate alınmalı ve bu alt yapıya uygun olarak planlama yapılmalıdır. Hastanın istekleri çok önemli olmasına rağmen söz gelimi ultra-ince bir burun yapısı isteği ve bunu yapmak için girişilen teşebbüs komplikasyonlara yol açabilir. Bu sebeple burun estetiği için hastadan gelen talepler, hastanın talebine karşılık anatomik yapısı ve yüz kontür hattı mutlaka irdelenmelidir.

Zarif çizgileri ile daha iyi bir biçimle yeniden şekillendirilmiş bir burun ve buna uyum sağlayan hoş bir kontur yapısı hemen hemen her sağlıklı hasta için mümkündür. Bu sebeple burun estetiğinde mutlaka yüzün tamamına bakılarak hareket edilir. Burun estetiğinde amaç sorunları giderip, yüz kontürüne uyumlu ve estetik olduğu anlaşılmayan yeniden şekil verilmiş bir yapıya ulaşmaktır.

 

Burun estetiği sonrası

Burun estetiğinde yapılan müdahaleye göre yaklaşık bir hafta içerisinde burun çevresindeki splint ve bandajlar kaldırılacaktır. Fakat artık çoğu burun estetiği operasyonunda bu tarz aparatlar kullanılmadan işlem gerçekleştiriliyor.  Yüzünüzü şişmiş hissedebilir veya gözlerinizin ve burnunuzun etrafındaki kısımda birkaç gün süreyle kızarma-morarma gözlemleyebilirsiniz. Burun estetiği yapan doktorunuzun tavsiyelerine uyarak size önerebileceği soğuk kompresler şişkinliği ve varsa ağrıyı dindirmenize yardımcı olacaktır. Doktorunuz ağrı kesici ilaçları da tavsiye edebilir fakat önermediği hiçbir şeyi yapmamanız ve önerilerini dinlemeniz doğru olacaktır.  Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca başınızı uyurken yukarda ve nispeten sabit tutmanız gerekebilir. Yorucu faaliyetlere geri dönmeniz birkaç hafta sürebilir.

Burun estetiği sonrasında yapılan tekniğe göre değişen şekillerde ve bünyenize bağlı olarak, şişme, morarma ve ağrı hissetmeniz son derece doğaldır. Hızla, günden güne fark eden seyirde burnunuzdaki ödem, morarma gibi sorunlarınız geçer. Ortalama 1 hafta sonra sosyal hayatınıza geçiş yapabilirsiniz. Basit burun estetiğinde ise, derhal sosyal yaşantınıza dönmeniz mümkündür. Bu dönemde burnunuzu güneşin zararlı ışınlarından ve dış etkenlerden kaynaklanan darbelere karşı korumanız gerekir.

Geniş yakalı kıyafetler giymek ve geniş şapkalar takmak size kolaylık sağlayacaktır. Gözlük kullanımı yerine lens takmak, denize veya havuza girerken dikkatli olmanızı öneririz. Burun estetiği sonrasında yeni burun şeklinizin tam manasıyla oturması 6 ayı bulabilir. Bu sebeple nihai sonucu görebilmek için sabırlı olmanızı ve süreç boyunca doktorunuzu olası gelişmelerden haberdar etmenizi öneriyoruz.

 

Tampon ve alçı

Burun estetiğinin tam manasıyla sağlıklı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlayan alçı ve tamponlar, pek çok hastanın en fazla korktuğu konuların başında geliyor. Bugün delikli tamponlarla çok daha rahat nefes alındığını hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca burnunuza yerleştirilen tamponlar bir ya da 2 gün sonra acısız şekilde çekilerek çıkartılır, alçı ise ortalama 1 hafta sonra kaldırılır.

 

Neden burun estetiği yaptırmalısınız?

Burun estetiği Rinoplasti, burnunuzun boyutunu, şeklini ve açısını değiştirebilir ve yüzünüzün geri kalanıyla daha iyi orantılı hale getirebilir. Ayrıca, kronik tıkanma ve nefes alma sorunlarına yol açan yapısal sorunları da düzeltebilir. Rinoplastinin sonuçları, ne tür bir düzeltme istediğinize bağlı olarak değişecektir. Ameliyatın amacına sizin ve plastik cerrahınızın mutlaka katılması önemlidir. Beklentileriniz gerçekçiyse ve plastik cerrahınız onları paylaşıyorsa, muhtemelen istediğiniz sonuçlara ulaşacaksınız. Neden burun estetiği yaptırmalısınız sorusunun cevabı da bu doğrultuda sizinle alakalı olan bir süreçtir. Eğer nefes alma sorunu gibi sağlıkla bağlantılı bir problem yaşıyor ve burun estetiği yaptırmanız gerekiyorsa, ya da burnunuz estetik açıdan sizi tatmin etmiyor ve kaygı çekmenize neden oluyorsa, kararınızı verip, bir estetik cerrahla görüşüp, nihai sonucu deneyimlemelisiniz.

 

Ameliyattan Sonra Beklenenler

Ameliyatın tamamlanmasının ardından taburculuk için yeterince iyi hissedene kadar post anestezi alanında izleneceksiniz. Hastaların çoğunda önemli bir ağrı görülmez, ancak ameliyat sonrası rahatsızlık gerekli görülen ilaçlar verilebilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde burun solunumlarınızın sınırlı olduğunu hissetmeniz muhtemeldir. Burun içinde oluşan ödem sonucunda ortaya çıkan durumdan kaynaklanır ve bu durum düzeldikçe yani şişme azaldığında solunumunuz artacaktır. Ameliyattan sonraki ilk gün özellikle yüzünüzü hafifçe şişmiş hissedebilirsiniz. Bazı hastalarda göz çevresinde şişlik ve / veya morarma görülebilir.

Cerrahınızın operasyon sonrası talimatlarını takip etmeniz şarttır. Başınızı yüksek tutmak şişmeyi en aza indirecektir. Burun bölgenizdeki içerdeki ve dışarıdaki yapıları iyileşirken burnunuza herhangi bir darbeden korumalı ve kaçınmalısınız. Ağır kaldırma, aşırı zorlama, güneşe maruz kalma veya yaralanma riskini artıracak aktivitelerden kaçınmalısınız. Burun köprüsüne fazla baskı uygulamamaya özen göstermelisiniz, bunun için gözlük kullanımı konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. Bant ve diğer aparatlar bazen iyileşme sırasında alanı vurgulamadan gözlük takmak için kullanılabilir, bu konuyu da doktorunuza sorabilirsiniz.

Burun estetiğinde başarı için takip ve sonrası bakım çok önemlidir. Aşırı kanama, beklenmedik şişme, ateş veya ciddi ağrı gibi ameliyat sonrası seyriniz ile ilgili endişeleri derhal cerrahınıza bildirilmelisiniz. Takip randevularınızı cerrahınız ile yapmanız çok önemlidir. İyileşme sürecinde masaj, burun spreyleri veya kortizona benzeyen küçük ilaç enjeksiyonları gibi ya da istenen sonucu daha da geliştirecek teknikler için yalnızca ve yalnızca doktorunuzdan onay alabilir ve uygulamasını sadece onun yapmasını isteyebilirsiniz.

Özel ve devlet sigorta genelde kozmetik nedenlerden dolayı cerrahiyi kapsamamaktadır. Doğru analiz ile gerçekçi hasta beklentileri ve nitelikli bir estetik cerrah ile, beklentilerinizin ötesinde bir sonuca ulaşabilirsiniz.

NEDEN BİZ

 

Bizim Önceliğimiz Sizin Sağlığınız

 

Burun estetiğinizi şansa bırakmayın…

Deneyimli ve alanında söz sahibi doktorlarımız, sorunsuz ve rahat bir operasyon süreci sunan yöntemlerimiz, doğal ve yüzünüze uyumlu bir buruna sahip olmak gibi bizi tercih etmeniz için pek çok neden var.

 

  Modern Klinik

Avrupa’nın en seçkin estetik merkezlerinden olan kliniklerimiz en yeni teknolojik cihazlarla donatılmıştır ve tam donanımlı tıbbı alt yapıya sahiptir. Hastalarımızın kendilerini rahat, güven içinde ve mutlu hissetmeleri için konforlarını sağlayacak tüm özellikler düşünülmüştür.

 

  ⇒ Uzman Doktorlar

Estetik cerrahi ve medikal estetik alanında söz sahibi, birçok estetik yöntem geliştirmiş, uygulamaları ile estetikte pek çok yenilik yaratmış, uzman hekim kadromuz ile hizmetinizdeyiz!

 

  ⇒ Ayrıcalıklı Hizmet

Kliniklerimiz dünya çapında hizmet sunan, hastaların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan teknolojiye ve konfora sahip, kişiye özel hizmetin adresidir. Yapılacak işlem ya da operasyon ne olursa olsun kapsamlı destek sunarız.

 

  ⇒ Hasta Memnuniyeti

Odağımız sunduğumuz hizmetlerle hastalarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktır. %100 hasta memnuniyetimiz ise en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir.