JINEKOMASTİ

1-3 saat

1 Gün

2 Gün

Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunun kontrolsüz şekilde büyümesine jinekomasti, bu problemi ortadan kaldıran estetik müdahalelere ise, jinekomasti operasyonu adını veriyoruz.

Kadınlara özgü ve erkek anatomisine uymayan bu yağlanma, erkeklerin ikili ilişkilerde sorun yaşamasına ve sosyal yaşantısı içinde özgüven kaybına neden oluyor. Şişman ya da zayıf pek çok erkekte görülebilen bu sorun sebebiyle kliniklerimize gelen hastalarımız, denize giremediklerinden, çıplak kalmaya çekindiklerinden ve hatta istedikleri gibi giyinemediklerinden bahsediyorlar.

Bir erkek için, genişlemiş göğüsler yapısı son derece stresli ve utandırıcı bir durum olabiliyor. Jinekomasti sorununu gizlemek için ikili ilişkilere girmekten çekinen, ergenlik çağında ise, alay konusu olduğu için psikolojik travmalar yaşayanların sayısı çok fazla. Günümüzde her 5 erkekten birinde gözlemlenebilen jinekomasti sorununun üstesinden gelmek, basit bir uygulamayla mümkün. Fakat ilerleyen yaşınızın ve hormonlarınızın size ihanet ettiğini düşünerek, kendinizi mutsuz hissetmemelisiniz. Jinekomasti operasyonlarına ek olarak eğer anksiyete ve jinekomasti nedeniyle depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız, mutlaka geciktirmeden tedavi planlaması yapmanızı öneriyoruz.

 

Erkeklerde meme büyümesi neden olur?

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun bu denli büyümesinin altında en fazla sağlıksız beslenme, gıda endüstrisinin kontrolsüz şekilde katkı madde kullanımı ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etki olduğu düşünülüyor. Erkeklerde meme büyümesine yol açan diğer etkenler ise, sağlık sorunları sebebiyle mecburen kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Jinekomasti en fazla ergenlik döneminde ya da 60 yaş üstünde olanlarda, atletik performans için steroid veya androjen içerikli takviyeler kullananlarda ve bazı kronik hastalıkları olanlarda görülme riski artan bir durumdur

 

Erkeklerde meme büyümesi önlenebilir mi?

Eğer meme dokusunda bu tarz bir büyüme gerçekleşmişse, egzersiz ve diyet uygulamaları fayda etmeyecektir. Bölgeye depolanan yağ, çoğu zaman inatçı ve sabit yapıdadır. Fakat bu durumdan korunmak için hormonal dengeyi sağlamak adına, sağlıklı beslenme ve egzersiz takvimine dikkat etmek gerekir. Duygusal ve psikolojik açıdan erkekleri son derece etkileyen bu sorundan kurtulmak için jinekomasti operasyonlarını düşünebilirsiniz. Kesisiz jinekomasti operasyonları büyümüş meme dokusu için en konforlu işlemlerdir.

 

Jinekomasti Operasyonu nasıl yapılır?

Jinekomasti operasyonu öncesinde doktorunuz fiziki muayene yaparak, mevcut meme dokusunun incelemesini yapar. Memede gelişen dokunun büyüklüğü ve dokusu dikkatli bir şekilde incelenir. Herhangi bir meme başı akıntısı veya başka bulguların olup olmadığı değerlendirilir. Hastanın gerçekten jinekomasti ve pseudogynecomastia sorunu olup olmadığına bakılır ve varsa arasında ayrım yapılır. Bazen doku değerlendirilmesi için test istenebilir. Büyüklüğü ve var olan yağın nodüller bir yapıda olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda kronik karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı ya da böbrek hastalığının herhangi birisinin varlığı araştırılır.

Antalya Healt Tour Sağlık Grubu bünyesinde, kesisiz, minimal şişlik ve morlukla tedavi ettiğimiz jinekomasti operasyonları yapmaktayız. Meme büyümesinin nedeni öncelikli olarak araştırıldıktan sonra jinekomasti ile benzer belirtilere neden olan diğer koşullar irdelenir. Söz gelimi bazı erkek ve erkek çocuklarında jinekomastiye benzer göğüs kitlesi vardır ve jinekomasti ile aynı değildir.

Ergenliğe bağlı gelişen bu tip meme büyümesi 1 ila 3 sene içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Meme kanseri erkeklerde nadir olmakla birlikte, oluşabilecek bir durumdur ve genellikle tek memede seyreder. Ayrıca meme apsesi (mastitis) denilen ve meme dokusunda oluşan bir enfeksiyonun olup olmadığına muayene sırasında bakılır. Bunların dışında kalan jinekomasti operasyonuna uygun olan adaylardır. Kesisiz jinekomasti operasyonuna karar verildiğinde ise, son derece pratik ve konforlu bir uygulama yapılır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden memeye yerleşen yağlı dokunun kesilerek çıkartılması işleminin yerine, mikro deliklerle açılan çok daha konforlu bir uygulama yapıyoruz. Eski uygulamalarda hastanın sosyal hayatına dönüşü çok uzun süreler alabiliyor ve meme dokusunda bulunan yapı, damarlar ve hücreler zarar görebiliyordu. Doktorlarımızın geliştirdiği kesisiz jinekomasti operasyonu, lokal anestezi altında noktasal girişlerle yağlı dokunun dışarıya çıkarılması şeklinde yapılıyor. Memenin mevcut yapısı ve iç özellikleri bozulmadan operasyon pratik bir şekilde uygulanıyor.

 

Kesisiz jinekomasti operasyonunun avantajları

 • Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir
 • Kısa sürede uygulanır
 • Kesi yapılmadan mikro girişlerle yapılır
 • Operasyon sonrası anında sosyal hayata geçiş yapılabilir
 • Sinirlere ve damarlara zarar vermez
 • Şişlik, morluk ve ağrı minimal düzeyde seyreder
 • Hastaya maksimum konfor sağlar

 

Jjinekomasti riskinden korunmak ve riski azaltabilmek için bazı önerilerimiz var.

 • Sağlıklı beslenmeye gayret edin
 • Aşırı alkol kullanımından kaçının
 • Uyuşturucu kullanmayın
 • Vücut geliştirme için kullanılan steroid ve androjen gibi takviyeleri sadece konusunda uzman bir spor beslenme uzmanı kontrolünde kullanın
 • Kullandığınız ilaçları kontrol edin. Eğer jinekomastiye neden olduğu bilinen bir ilaç içiyorsanız, mutlaka doktorunuza konuyla ilgili sorular sorun, danışın.

NEDEN BİZ

 

Bizim Önceliğimiz Sizin Sağlığınız…

 

Estetiğinizi şansa bırakmayın…

Deneyimli ve alanında söz sahibi doktorlarımız, sorunsuz ve rahat bir operasyon süreci sunan yöntemlerimiz, doğal ve vücudunuza uyumlu bir görünüşe sahip olmak gibi bizi tercih etmeniz için pek çok neden var.

 

  Modern Klinik

Avrupa’nın en seçkin estetik merkezlerinden olan kliniklerimiz en yeni teknolojik cihazlarla donatılmıştır ve tam donanımlı tıbbı alt yapıya sahiptir. Hastalarımızın kendilerini rahat, güven içinde ve mutlu hissetmeleri için konforlarını sağlayacak tüm özellikler düşünülmüştür.

 

  ⇒ Uzman Doktorlar

Estetik cerrahi ve medikal estetik alanında söz sahibi, birçok estetik yöntem geliştirmiş, uygulamaları ile estetikte pek çok yenilik yaratmış, uzman hekim kadromuz ile hizmetinizdeyiz!

 

  ⇒ Ayrıcalıklı Hizmet

Kliniklerimiz dünya çapında hizmet sunan, hastaların her türlü ihtiyaçlarını karşılayan teknolojiye ve konfora sahip, kişiye özel hizmetin adresidir. Yapılacak işlem ya da operasyon ne olursa olsun kapsamlı destek sunarız.

 

  ⇒ Hasta Memnuniyeti

Odağımız sunduğumuz hizmetlerle hastalarımızın beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktır. %100 hasta memnuniyetimiz ise en büyük gurur kaynaklarımızdan biridir.